28 Ağustos 2009 Cuma

Bim Mağazalarındaki Atık Pil Kutuları

Atık pillerin zararlı olduğunu az çok hepimiz öğrendik.Ben radyasyon yaydıkları için zararlı olduklarını düşünüyordum.Biraz araştırdım.Mesele daha da derin.Organik çöplerle birlikte atılan piller toprağa karışıyor.İçeriğindeki zararlı maddeler(kurşun,çinko asitleri,civa,nikel v.s.) bitkiler ve hayvanlar yoluyla insan vücuduna giriyor.Sakat doğumlara,kansere,kısırlığa sebep oluyor!(muş).


''Tamam çöpe atmamalıyız anladım da,peki nereye atacağız?'' diye söylenip duruyordum.''Bim mağazalarında kutular var'' dediler.Hemen pilleri biriktirmeye başladım.Geçen hafta da ilk stoğumu kutuya boşalttım:)
Çöpe pil atarken yaşadığım iç burkuntusundan kurtulmuş oldum.Şimdi tanıdığım-ulaşabildiğim herkesi atık piller konusunda uyarmak kaldı geriye.Bunu kendime vazife edindim.Bir kişi üzerinde bile etkili olabilirsem kardır diye düşünüyorum.Anladığım kadarı ile burada toplanan piller geri dönüşüme gidiyor.Ayrıca; BİM,TANSAS,MİGROS,ŞOK ve ARAS KARGO noktalarında da bu kutulardan varmış diye webde okudum.Mübarek Ramazan vesile olsun.Hayırda yarışalım.İşe de pil biriktirerek başlayalım.Ne dersiniz?''Din sömürüsü yapıyor'' demezsiniz de mi?:)

5 yorum:

Eylem dedi ki...

çok güzel.ben bilmiyordum.evde atılacak o kadar çok pil varki.

TAZE NANE dedi ki...

Evet canım bende hep görüyorum her seferinde pilleri oraya götürücem diyorum ama evden çıkarken cebime koymayı unutuyorum.
Sevgiler canım.

yasemincelezzetler dedi ki...

ben de pil konusunda çok hassasım. Kullanılmış pilleri mutlaka okuldaki veya Migros taki kutulara atarım. Bu konuyu burada gündeme getirmeniz çok yararlı olmuş.

Karen Hanim dedi ki...

Bir kişi üzerinde etkili oldunuz...ben! Neden zararlı olduğunu bilmiyordum. Şimdi bir daha çöpe atmam! Teşekkürler!

Kitchen Sweet Kitchen dedi ki...

Rica ederim Karen hanım.Mutlu oldum:)